A tartalomjegyzék a 85. oldalontalálható.
Mikor elmentünk Glöckner Amáliáért, már vége volt uram isten,szegény kis bús élete elmult és minden, és már csak a kórházbamentünk el érte, sőt a hullaházba mentünk el érte, mert már ottfeküdt a kert legvégén, az utolsó épületben, türelmesen ésvégérvényesen, a halottak betelt sorsa szerint.
Egyszerű, csöndes, beteges asszony volt életében, még fiatal ésmár öreg asszony, ahogy a tanár magyarázta ezt, mert a tanár sokatmagyarázott, amikor megvizsgálta egy siralmas estén és csakugyanezt mondta, fiatal és öreg.
Ezt mondta és még többször mondta ezt azzal a melománmakacssággal, mely sokáig kizengi a maga ötletét ésmeg-megismételgeti és visszatér rá azokkal a «megint csak azt kellmondanom»-okkal, melyek mint a kés vágnak bele az ember szívébe.Tudniillik még fiatal kívülről és korra nézve is fiatal aránylag,ez volt a magyarázat, de belülről és ez a fontos, már elaggott ésfölbomlott, mint egy régi óramű, mely végkép lejárt, valóban ezvolt a magyarázat. Vagyis megint csak azt kell mondanom, szóvalvége szíveim, a legvége és vége és itt nincs már semmi reménybizony.
És fölénnyel is mondta ezt a tanár és azzal a kérlelhetetlen,bár flegmatikus határozottsággal, mely annál lesujtóbb s annálimponálóbb, hogy valami fagyos, de irigylésreméltó kiváltságbenyomását teszi. Nyugtalanul és szemlesütve úgy éreztük, hogy atanárnak soha sincs, soha sem volt és soha sem lehet -8- semmi baja ésbetegsége és csakugyan ő az a boldog ember, aki túl v